Aktualny Kurs Rubla Rosyjskiego RUB, ceny kupna sprzedaży

To właśnie w tym miejscu kreowany jest sztuczny, dosyć potężny rynek na których dochodzi do faktycznej wymiany. Rosyjska waluta jest obecnie najmocniejsza wobec euro od 5 lat, a wobec dolara od 2018 r. – i to mimo drastycznych spadków, które rubel notował po inwazji Rosji na Ukrainę. Nacisku Rosji na zachodnie firmy, by płaciły za gaz w rublach. Na swoje szczęście Rosja ma bardzo niski stosunek zadłużenia do PKB, nieprzekraczający 15 proc.

Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów.

Kurs franka 26 października powyżej 4,8 zł

Utrzymywała się ona na rekordowym poziomie 17 proc. Ta terapia szokowa złagodziła szalejącą inflację i pozwoliła na wirtualną stabilizację kursu rubla. Wirtualną, bo faktycznie zależną od ceny ropy, która akurat, szczęśliwie dla Rosji, przez prawie cały rok 2018 kosztowała powyżej 70 dol. Osiągnięcie celu monetarnego odbyło się jednak za cenę głębokiej recesji. Dziś kurs rubla zależy przede wszystkim od cen ropy i gazu.

Ale równocześnie zamyka rozdział wspierania przez Europę rosyjskiej waluty. Czołowi urzędnicy w rządzie i banku centralnym przedstawili w poniedziałek przeciwne poglądy na temat docelowego kursu rubla – informuje Bloomberg. 10 marca waluta, której optymalny poziom wg. Wiceministra Federacji Rosyjskiej, Andrieja Biełousowa to rubli za dolara, spadła.

Obecnie wydaje się, że załamanie obecnego, nawet sztucznego stanu rzeczy może nastąpić jedynie w przypadku znacznego osłabienia cen surowców. Dopóki jednak OPEC nie zwiększy znacznie produkcji ropy, a Europa nie znajdzie nowych dostawców, będzie to mało prawdopodobny scenariusz. W momencie rozpoczęcia inwazji Rosji Rynek walutowy Forex – czy warto inwestować? na Ukrainę (24 lutego 2022 r.)za jednego dolara należało zapłacić około 85 rubli. Największą stratę rosyjska waluta odnotowała w poniedziałek, 7 marca – jej przelicznik wyniósł wówczas 153. Najwyższy kurs rubla w minionych latach wystąpił w 2013 roku – wówczas za około 30 rubli można było kupić jednego dolara.

rubel/dolar

Spowolnienie światowej produkcji i w ogóle życia społecznego zahamowało popyt na nośniki energii i wstrząsnęło kursem. Pandemia koronawirusa spowodowała spadek popytu na ropę o 1/3 i drastyczny spadek jej ceny. Dopiero zmiana strategii – zgoda na obcięcie wydobycia o 10 proc. I porozumienie z OPEC – wysłała rynkom pozytywny sygnał, powstrzymując przecenę rubla. Baryłka kosztowała średnio około 40 dol., a rok wcześniej 65 dol., to oznacza, że cena spadła o prawie 40 proc.

Uśmiech dolara, czyli pogrzeb przedwczesny

Dla takich walut jak, tugrik , taka , quetzal , ariary , dalasi , dong , czy rial irański. Obecny kurs złotego do rubla wynosi 27,18. Ma też tę wadę, że wystawia walutę na ryzyko utraty Tokenexus jest niezawodnym wymiennikiem kryptowalut wartości. Dodatkowym atutem dla Rosji są wysokie ceny sprzedawanych surowców. Wpływy rosyjskiego budżetu, w porównaniu z poprzednim rokiem, podwoiły się dzięki sprzedaży gazu i ropy.

rubel/dolar

Eksport surowców kwitnie, bo niska podaż nie nadąża za popytem, a sankcje Zachodu nie dotyczyły najważniejszego źródła dochodów dewizowych Rosji. Eksport surowców – według szacunków think tanku Bruegel – dostarczał Rosji każdego dnia 850 mln dol. Eksport samego gazu zaś – według Oxford Economics – tylko w marcu pozwolił zarobić Gazpromowi 9,3 mld dol. Dość nieintuicyjne są niektóre ekonomiczne aspekty inwazji Rosji na Ukrainę i tak powszechnie chwalonej odpowiedzi na nią w postaci zachodnich sankcji, które powinny podmyć rubla. I tak spójrzmy na przykład na rachunek bieżący bilansu płatniczego Rosji.

Prognoza ceny ropy: dalszy wzrost w 2023 roku, uważają analitycy ING

W domyśle chodzi o odcinanie od sztuki srebra. Te posunięcia trzeba jednak traktować jako chęć osłabienia rubla. Bank obawiał się, że zbyt wysoka siła rubla rodzi niepokój i zmniejszenie konkurencyjności branży eksportowej, zmniejszając jej zyski – komentuje CNBC. Drugim obok kapitału zagranicznego wielkim graczem w przedwojennej polskiej gospodarce było państwo. W ostatnich latach międzywojnia wzięło ono na siebie odpowiedzialność za całokształt rozwoju gospodarki narodowej. Rzeczpospolita Zakopiańska istniała tylko 34 dni.

Inwestorzy wykazują także bardzo duży optymizm ws rozmów Polski i KE, które nie będą łatwe. Na to wszystko nakłada się zdecydowanie łagodniejsze nastawienie RPP, niż dotychczas zakładał rynek. Co więcej, koszty finansowania pozycji przeciwko złotemu już obecnie są wyraźnie niższe niż kilka tygodni temu. Dlatego nadal uważamy, że ryzyko powrotu €/PLN ponad 4,80 jest w końcówce roku wysokie. Banki nie są zbyt chętne do dalszego podnoszenia oprocentowania depozytów. Ich reakcja zależy w dużym stopniu od dalszych decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie poziomu oficjalnych stóp procentowych.

Jen stracił więcej niż jakakolwiek inna główna waluta w stosunku do zielonego dolara, ponieważ gołębie stanowisko BoJ odbiegało od ogólnego jastrzębiego stanowiska decydentów na świecie. Z tym umacnianiem rubla to Putin przesadził. Wojnie w Ukrainie towarzyszy cicha wojna rubla z dolarem. Obie strony tego starcia zostały przez wielu komentatorów pogrzebane zdecydowanie za wcześnie.

Doszło praktycznie do zablokowania jakiegokolwiek przepływu środków z i do kraju. Investing.com – Według części urzędników w Waszyngtonie Białego Domu istnieją informacje wskazujące na plany inwazji rosyjskiej na Kijów oraz obalenie obecnych władz… Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

  • Płatność dokonywana w euro jest od razu przeliczana na ruble.
  • Wywołać bowiem ma dalszy spadek udziału dolara amerykańskiego, używanego jako broń, w globalnych rezerwach dewizowych.
  • Druga z rzędu decyzja RPP, aby utrzymać stopy procentowe bez zmian pomimo przyspieszającej stale inflacji, podkopała przekonanie inwestorów, że cykl zacieśnienia polityki pieniężnej jeszcze się nie zakończył.
  • Załamanie na rynku ropy naftowej w 2014 r.

Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi. Rubel nie był tak mocny względem dolara od 2015 roku. Istnieją obawy, że może to zaważyć na gospodarce, która popada w recesję w związku z ostrymi sankcjami za to, co Moskwa nazywa “specjalną operacją wojskową” na Ukrainie. Te jednak wzrosły ostatnio skokowo, jeśli chodzi o gaz, a na ten w Unii embarga nawet się nie planuje.

Do Rosji mimo sankcji waluty płyną szerokim strumieniem. Wysoki kurs rubla już wywołał niepokój w Banku Rosji. Interesują Cię aktualne kursy walut i cena rubla rosyjskiego? Poniżej przedstawiamy aktualne notowania rubla rosyjskiego w naszym kantorze internetowym.

Efektem są wzmacniające dolara napływy kapitału do USA. Silniejszy w stosunku do dolara, osiągając pułap 53,27, będąc blisko najmocniejszego poziomu od prawie siedmiu lat. Działania te sprawiły jednak, że choć rubel się umocnił, to jest de facto regulowany przez państwo, a na rynkach międzynarodowych rosyjska waluta nie jest już zbyt atrakcyjna. Popyt na nią został stworzony “sztucznie”, a co za tym idzie – nie można powiedzieć, by rubel umocnił się tak szybko na zasadach wolnego rynku.

Sankcje narastają, gospodarka słabnie, rubel się umacnia

Skumulowany wpływ spadku aktywności ekonomicznej związanej z COVID-19 i wyparowaniem 50 proc. Przychodów z ropy wymagał podjęcia kroków makroekonomicznych. Środki wyasygnowane Bundesbank spodziewa się recesji technicznej w niemieckiej w ramach tarczy antykryzysowej stanowiły tylko około 2 proc. PKB Rosji, znacznie mniej niż w Europie Zachodniej i USA, gdzie bodźce fiskalne przekroczyły 10 proc.

Kurs złotego ustabilizował się i wyraźnie czeka na nowy impuls. Natomiast sporo dzieje się na rynku długu, gdzie presja to nie tylko efekt wysokiej inflacji w Polsce. W marcu inflacja w Polsce wyniosła 11% i choć RPP na ostatnim posiedzeniu zdec .. Koniec 3 kwartału 2022 roku z pewnością przejdzie do historii rynku walutowego. Z globalnej perspektywy uwagę przyciąga oczywiście kurs EUR/USD, który znajduje się najniżej od 20 lat.

Czy wydarzenia na Ukrainie staną się „czarnym łabędziem AD 2014”?

Gdy wartość waluty krajowej spada, notowanie pośrednie spada i vice versa. W marcu za jeden euro Rosjanie musieli zapłacić nawet 144 ruble, dzisiaj już “tylko” 62 ruble. Ostatni raz taki poziom kurs EUR/RUB osiągnął w 2017 r.

Wówczas znika problem zostających po wycieczce ciężej wymienialnych rubli. W przypadku innych walut indeks dolara nie uległ większym zmianom i wynosi obecnie 104,67, ale ogólnie był wspierany przez oczekiwania na duże podwyżki stóp procentowych na nadchodzących posiedzeniach Fed. Rubel jest wspierany przez firmy, które na początku przyszłego tygodnia muszą zapłacić podatki. Dla firm nastawionych na eksport oznacza to konieczność przeliczenia przychodów w dolarach i euro na ruble. Ten mimo wysokiej wciąż inflacji na poziomie 17,1 proc.

A nawet nie tyle same płatności, co informacja, że część krajów na nie przystała, a Komisja Europejska patrzy na to przez palce. Specjalnie w tym celu opracowano schemat płatności, który teoretycznie nie narusza sankcji. W zapłacie pośredniczy rosyjski Gazprombank (który z kolei przekazuje ruble Gazpromowi). Na specjalny rachunek kupujący gaz wpłaca należność w euro, które jest przeliczana na ruble – i to ruble trafiają na konto Gazpromu. Mimo sankcji nałożonych na Rosję krachu rubla dotąd nie było. Ale wiele wskazuje na to, że po silnym umocnieniu rubla teraz następuje punkt zwrotny w jego notowaniach, oceniają analitycy Allianz Trade.

Rynek jest obecnie zamknięty, głosowanie jest możliwe wyłącznie w godzinach funkcjonowania rynku.

Leave a Reply